28 Ocak 2012 Cumartesi

Little Miss Sunshine (2006)

Imdb Sayfası
Imdb Puanı: 8.0  

Eskiden TRT'de pazar günleri yayınlanan filmlere benzettiğim nedense bende öyle bir duygu uyandıran, iki dalda Oscar heykelini kazanmış bir Amerikan filmi.

Film Amerikan aile yapısı ile ilgili. Kişisel gelişim konusunda uzman ve hayatı başarılı olmak olarak algılayan bir baba, çalışan bir anne, ailesiyle sorunları olan pilot olmak isteyen ve konuşmayan bir ergen abi, uyuşturucu bağımlısı ve edepsiz bir dede, üniversitede öğretim görevlisiyken kovulmuş ve intihar eğilimi olan eşcinsel bir dayı ve bu ailenin minik kızı Olive.

Olive, ülke çapında yapılan bir güzellik yarışmasına girmeye hak kazanmıştır ve aile bir minibüse doluşarak yarışmanın yapıldığı yere doğru yola çıkar. Yolda başlarına türlü olaylar gelir ve film bu istikamette şekillenir.

Şunu söyleyim, bir aileden bahsediyor fakat kesinlikle bir aile filmi değil. Kültürel olarak Türk ailesiyle teğet bile geçmeyen bir aile. Dayıya porno dergi aldıran bir dedeye bizim pek iyi gözle bakmamız mümkün değil. Dahası var filmde. Ayrıntı vermeyeyim. Sıcak, samimi diye nitelendirenler gördüm, Açıkçası bence yoz ve bozulmuş bir aile, birbiriyle bağlantıları kopma noktasında. Filmin finalinde bu durum daha net görülüyor.

Nihayetinde sıradan bir film. Öyle orijinal bir konusu da yok. Bitirmek için çok sabrettim. Tavsiye etmem.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...